Architektura Petersburga

Architektura Petersburga

Żadne miasto nie ma jednej, konkretnej architektury. Wszystko zależne jest od rozwoju, zmian i ewolucji stylów, które bardzo często w ostatecznym rozrachunku się mieszają. Architektura Petersburga to kalejdoskop budownictwa – od baroku po sowietyzm, od neoklasycyzmu po styl modernistyczny. 

Neoklasycyzm

Nietrudno go odnaleźć, gdyż nawiązując do epoki starożytności możemy zobaczyć elementy w kolumnach czy posągach; jest surowy, ale też okazały. Katedra św. Izaaka, Akademia Sztuk Pięknych czy Pałac Michajłowski to tylko przykłady, gdzie znajdziemy inspiracje, nawet jeśli na pierwszy rzut oka widzimy dużą ilość złoceń.

W stylu barokowym

Choć różni się on w zależności od kraju, ma pewne cechy wspólne, które dostrzeżemy gołym okiem. Zastosowanie kolumn i pilastrów, łuki i gzymsy przypominające dekoracyjne wstęgi oraz dekoracje rzeźbiarskie, nadające wyjątkowy charakter i niepowtarzalność. Jednym z najbardziej znanych budynków jest Pałac Zimowy, zbudowany w połowie XVIII wieku o zielono-białej barwie ze złoceniami. Monaster Smolny, a także Państwowe Muzeum Ermitażu to podstawa architektury Petersburga i znaczące miejsca dla miasta.

 

 

Architektura stalinowska i radziecka

Architektura Petersburga to także powrót do lat 30. XX wieku, kiedy z myślą o nowym centrum miasta zbudowany został Dom Sowietów. Potężna, symetryczna budowla na dzień dzisiejszy jest przestrzenią biurową. Nie można też pominąć ceglanej, przemysłowej Fabryki Tekstylnej Czerwonego Sztandaru, która jest przykładem architektury radzieckiej z lat 20. XX wieku.

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny w Rosji to przede wszystkim Dom Knigi czy Eliseyev Emporium. Zbudowane w podobnym okresie na początku XX wieku pokazują ozdobny styl, okrągłe linie i miedziane wykończenia.