e-Viza do Rosji – wszystko, co powinieneś wiedzieć

e-Viza do Rosji – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Darmowa e-Visa do Rosji

Media huczą w ostatnich dniach o elektronicznych wizach do Rosji. Mają być one znacznym ułatwieniem dla turystów, którzy planują zwiedzanie Petersburga i Obwodu Leningradzkiego – czy faktycznie tak będzie? Elektroniczna Wiza do Rosji stała się faktem niedawno, a konkretnie 1 października tego roku. Co powinieneś wiedzieć o e-wizie i co może Cię zaskoczyć? Jak wypełnić wniosek i jakie warunki należy spełnić, by otrzymać ewizę do Rosji? Czy rzeczywiście jest tak łatwo, jak planowano? A może istnieje prostsza alternatywa? W poniższym artykule znajdziesz same konkrety!

 

Czy e-Wiza do Rosji to nowość?

Warto zauważyć, że elektroniczna wisa do Rosji, o której głośno mówią w ostatnich dniach media, to nie jest nowość. Podobne rozwiązanie wprowadzone zostało już jakiś czas temu w Obwodzie Kalingradzkim oraz na Dalekim Wschodzie. Polacy (i obywatele 52 innych państw) mogą korzystać z darmowych wiz elektronicznych do Obwodu Kalingradzkiego już od lipca 2019 roku, nie znajdują się jednak na liście obywateli 18 państw, którzy mogą ubiegać się o elektroniczną wizę na Daleki Wschód, obowiązującą od 2017 roku. Warto już na tym etapie dodać, że wprowadzona w październiku eWiza do Rosji, a także dwie wcześniejsze to dopiero początek rewolucyjnych zmian w podróżowaniu do tego kraju. Prawdopodobnie w 2021 roku zacznie być dostępna elektroniczna i również darmowa wiza do Rosji, która uprawniać będzie do podróżowania na całym terytorium Federacji Rosyjskiej. Decyzja o e-wizach do Rosji podyktowana jest przede wszystkim próbą zachęcenia turystów do odwiedzania tego kraju. Zakłada się, że ułatwienia, jakie niesie za sobą otrzymanie eWizy do Rosji przyciągną do tego państwa więcej turystów. Prognozuje się nawet, że nowa elektroniczna wiza do Rosji może zwiększyć liczbę odwiedzających Petersburg turystów z 8 mln (dla roku ubiegłego) do aż 12 mln.

 

Kto może ubiegać się o przyznanie darmowej wizy do Rosji?

Elektroniczną wizę do Petersburga i Obwodu Leningradzkiego mogą otrzymać online obywatele 53 państw. Na liście, którą zatwierdził premier Rosji, Dmitrij Miedwiediew, nie zabrakło również Polski. Wiza do Rosji w wersji online może zostać wydana obywatelom następujących państw:

Austria
Andora
Bahrajn
Belgia
Bułgaria
Watykan
Węgry
Niemcy
Grecja
Dania
Indie
Indonezja
Iran
Irlandia
Islandia
Hiszpania
Włochy
Katar
Cypr
Chiny (w tym Tajwan)
Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna
Kuwejt
Łotwa
Litwa
Liechtenstein
Luksemburg
Malezja
Malta
Meksyk
Monako
Holandia
Norwegia
Oman
Polska
Portugalia
Rumunia
San marino
Arabia Saudyjska
Macedonia Północna
Serbia
Singapur
Słowacja
Słowenia
Turcja
Filipiny
Finlandia
Francja
Chorwacja
Republika Czeska
Szwajcaria
Szwecja
Estonia
Japonia

 

Nie jedna darmowa wiza do Rosji, a trzy e-wizy (i to nie dla każdego)

ewiza do RosjiNowa e-wiza do Rosji wydawana jest za darmo – wnioskujący nie będą obciążeni żadną opłatą konsularną związaną z jej przyznaniem. Warto dodać, że rodzaj przyznanej wizy elektronicznej do Rosji zależy ściśle od celu wizyty, który należy określić przy składaniu wniosku. Do wyboru są trzy rodzaje e-wizy do Petersburga:

 • ewiza turystyczna
 • ewiza biznesowa
 • ewiza humanitarna

Jeśli Twój cel wizyty jest inny niż trzy wymienione powyżej, darmowa wiza do Rosji niestety nie jest dla Ciebie. Nie możesz się o nią starać i będziesz zmuszony ubiegać się o tradycyjną wizę. Oczywiście i na to jest sposób. Pamiętaj, że masz możliwość całkowicie bezwizowej wizyty w Petersburgu. Wybierając tego typu opcję, nie musisz składać żadnych wniosków o pozwolenie na pobyt w Rosji (czy to w wersji tradycyjnej, czy też elektronicznej). Do Petersburga bez wizy dostaniesz się na pokładzie promu wycieczkowego i możesz przebywać tam aż 3 doby, po których opuścisz miasto w taki sam sposób, w jaki do niego się dostałeś. Spełnienie warunków bezwizowych jest banalnie proste i korzystne cenowo, a o szczegółach tej opcji dowiesz się więcej na naszej stronie.

 

Nowa eWiza do Rosji, a konkretnie do Petersburga i Obwodu Leningradzkiego

Umożliwiająca wyjazd do Petersburga i Obwodu Leningradzkiego elektroniczna wisa do Rosji ważna jest 30 dni. Należy jednak mieć na uwadze, że e-wiza do Rosji uprawnia do jednorazowego wjazdu i pobytu w kraju wyłącznie przez 8 dni. Jest tu jednak jeden haczyk - warto już na tym etapie zaznaczyć, że hucznie reklamowane 8 dni wcale nie musi oznaczać możliwości pobytu w Rosji przez równo 192 godziny (jak ktoś mógłby policzyć mnożąc 24 godziny razy 8 dni). Okres pobytu, do którego upoważnia ewiza do Rosji jest zaokrąglany na niekorzyść turysty do początku doby (godz. 0:00), w której wjechał on na terytorium Rosji. Nie ma znaczenia, czy do kraju przyjedzie on o godzinie 0:01, godzinie 9:00, 15:00 czy 23:00. Dla przykładu: wjeżdżając do Petersburga 1 grudnia o godzinie 10:00 zakładać można, że powinniśmy opuścić Rosję 9 grudnia maksymalnie o godz. 9:59, tymczasem okazuje się, że musimy stawić się do kontroli paszportowej 8 grudnia do godziny 23:59.

Rosja

 

Do czego uprawnia nowa e-wisa do Rosji?

Elektroniczna wiza do Rosji uprawnia do jednorazowego wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej za pośrednictwem konkretnych środków transportu i wyłącznie przez oznaczone punkty kontrolne, które znajdują się na terenie Sankt Petersburga oraz Obwodu Leningradzkiego. W ramach e-wizy do Rosji można poruszać się swobodnie po terenie, którego ona dotyczy (w przypadku nowej e-wisy jest to Sankt Petersburg i Obwód Leningradzki), jednak nie dostaniemy się na te terytoria i obiekty, które wymagają wydania specjalnego pozwolenia. Kraj należy w odpowiednim czasie opuścić również przez jeden z wymienionych punktów kontrolnych. W ramach obowiązującej e-wizy do Rosji możesz dostać się do Petersburga:

 • Samolotem
  • Port lotniczy Sankt Petersburg - Pułkowo
 • Samochodem
  • Iwangorod
  • Torfowisko
  • Borówka brusznica
  • Svetogorsk
 • Pieszo
  • Iwangorod
 • Statkiem
  • Vysotsk
  • Dworzec Morski w Sankt Petersburgu (odcinek stacji Morskoy)
  • Port pasażerski St. Petersburg

Tu należy od razu wyraźnie zaznaczyć, że nowa e-wiza do Rosji, czyli eWiza do Petersburga i Obwodu Leningradzkiego nie upoważnia do wjazdu (i wyjazdu) na teren Rosji koleją.

 

Darmowa wiza do Rosji – co jest potrzebne?

Do złożenia wniosku o elektroniczną wizę do Rosji potrzebny będzie prawidłowy adres e-mail. Przed złożeniem wniosku o e-wizę do Rosji należy sprawdzić również ważność swojego paszportu. Jest to bardzo ważna informacja dla osób, którym kończy się ważność paszportu, ponieważ o e-wizę można ubiegać się w terminie nie późniejszym niż na 6 miesięcy przed końcem okresu ważności paszportu. Paszport powinien mieć ponadto przynajmniej jedną wolną stronę na pieczątki. Jeśli chcesz odwiedzić Rosję w ramach ważnego paszportu, jednak w okresie późniejszym niż 6 miesięcy do końca jego ważności, najlepszym rozwiązaniem będzie bezwizowe zwiedzanie Petersburga, gdzie wystarczy wyłącznie ważny paszport.

 

Elektroniczna wisa do Rosji – jak ją uzyskać i ile trzeba czekać?

Turyści, którzy są obywatelami jednego z 53 państw wymienionych na zatwierdzonej do eWizy liście, mogą aplikować o wydanie elektronicznej wizy do Rosji na stronie rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Strona dostępna jest w czterech językach: rosyjskim, angielskim, japońskim i chińskim. Znajdziemy tu również ułatwiające zrozumienie procedury obrazki. Strona, na której uzupełniać będziemy wniosek o eWizę do Rosji jest kompatybilna z przeglądarkami Firefox, Google Chrome, Microsoft Edge – należy ponadto pamiętać, że powinna być włączona obsługa JavaScript. Aplikację o darmową wizę do Rosji należy złożyć nie wcześniej niż na 20 dni przed planowanym wyjazdem do Rosji i jednocześnie nie później niż 4 dni przed tego typu podróżą. Wniosek można wypełnieć wyłącznie w dwóch językach – angielskim lub rosyjskim. Decyzja o pozytywnym lub negatywnym rozpatrzeniu wniosku powinna pojawić się maksymalnie w cztery dni.

 

e-Wiza do Rosji – krok po kroku

Choć mówi się, że wypełnienie wniosku o ewizę do Rosji to dosłownie kilka minut, prawda jest taka, że formularz jest dość długi i szczegółowy. Może i unikniesz czasu i nerwów na chodzenie po konsulatach, jednak tak całkiem prosto nie będzie. Aby uniknąć niespodzianek, zapoznaj się z naszym opisem krok po kroku:

E-wiza kroki uzyskaniaEtap pierwszy

W pierwszym etapie składania wniosku o e-wizę do Rosji należy wybrać z rozwijanej listy swoją narodowość oraz obszar Rosji, który planujesz odwiedzić. Polacy mają tu do wyboru Obwód Kalingradzki i Petersburg z Obwodem Leningradzkim. Należy zapoznać się następnie szczegółowo z warunkami, na jakich e-wiza do Rosji funkcjonuje, a także warunkami dotyczącymi składania wniosku, a potem potwierdzić, że zapoznaliśmy się z powyższymi informacjami, a także, że wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz otrzymywanie powiadomień elektronicznych na pocztę email.

Etap drugi

Kolejny etap to rejestracja konta w systemie. Będziemy musieli dwukrotnie podać swój prawidłowy adres e-mail oraz dwukrotnie wpisać wybrane hasło. Konieczne będzie także przepisanie kodu z obrazka.

Etap trzeci

Na kolejnej podstronie pojawi się nasz indywidualny numer wniosku wizowego. Warto go sobie zapisać lub wydrukować, zanim przejdziemy do kolejnego etapu wypełniania wniosku o e-wizę do Rosji.

Etap czwarty

Pora na dane osobowe. Należy ponownie uzupełnić swoją narodowość, a następnie podać imiona i nazwisko (w przypadku przejęcia nazwiska po małżonku należy dodatkowo podać nazwisko panieńskie). Podajemy również swoją płeć, a także datę i miejsce urodzenia. Należy pamiętać, że ewiza do Rosji wymaga, by imię i nazwisko wpisać dokładnie tak, jak widnieją one w paszporcie, tzn. alfabetem łacińskim bez polskich znaków.

Etap piąty

W następnym kroku należy podać cel wizyty w Rosji. Znów zobligowani jesteśmy do zaznaczenia regionu, do którego się wybieramy (Obwód Kalingradzki lub Petersburg z Obwodem Leningradzkim), a następnie do podania miejsca, gdzie planujemy się zatrzymać. Do wyboru będziemy mieć dwie opcje – zakwaterowanie indywidualne, czyli przyjazd na zaproszenie (wówczas musimy podać dane osoby zapraszającej, jej adres i numer telefonu) lub zakwaterowanie w hotelu (tu podajemy dane hotelu, jego adres i numer telefonu). To jeszcze nie koniec – należy następnie zaznaczyć, czy kiedykolwiek wcześniej byliśmy już w Rosji, a jeśli tak, to ilokrotnie i kiedy po raz ostatni.

Etap szósty

W kolejnym kroku należy przepisać dokładnie dane z paszportu. Zostaniemy zapytani o typ naszego paszportu oraz jego numer, a także o datę jego wydania i datę ważności paszportu. Tu przypominamy o tym, że z e-wiza do Rosji może być wykorzystana w terminie nie późniejszym niż na 6 miesięcy przed końcem okresu ważności paszportu.

Etap siódmy

W kolejnej części formularza podajemy swój stały adres pobytu, a następnie uzupełniamy informacje o swojej sytuacji zawodowej. Jeśli studiujesz lub pracujesz, będziesz zobligowany do podania informacji na temat uczelni/pracodawcy, adresu, numeru telefonu, a w przypadku pracy również stanowiska, na którym jesteś zatrudniony.

Etap ósmy

W następnym kroku musimy odpowiedzieć na pytanie, czy posiadamy w Rosji krewnych – jeśli tak, konieczne będzie uzupełnienie ich danych osobowych, daty urodzin i adresu, a także podanie stopnia pokrewieństwa.

Etap dziewiąty

Darmowa wiza do Rosji zawiera nie tylko dane osobowe, ale i zdjęcie, dlatego w tym kroku niezbędne będzie przesłanie zdjęcia paszportowego (białe tło, format 35x45) w formacie elektronicznym.

Etap dziesiąty

Wszystkie informacje we wniosku muszą być oczywiście kompletne i zgodne z prawdą, dlatego w ostatnim kroku trzeba będzie sprawdzić wniosek o eWizę do Rosji, a następnie zaznaczyć odpowiednie zgody, w tym wyrazić zgodę na przetwarzanie i przechowywanie danych osobowych. Jeśli wszystko się zgadza klikamy Save and submit i czekamy na decyzję.

Na stronie można śledzić status wniosku, jednak odpowiedź na wniosek o e-wizę do Rosji przyjdzie również bezpośrednio na nasz adres mailowy – najlepiej ją wydrukować, jednak można ją także zapisać na urządzeniu mobilnym, by okazać podczas kontroli.

 

Elektroniczna wiza do Rosji – jak z niej skorzystać?

Podczas przekraczania granicy Rosji należy okazać nadany przy wydawaniu e-wizy numer identyfikacyjny oraz dokumenty tożsamości. Konieczne będzie również posiadanie wykupionej polisy ubezpieczeniowej na cały pobyt (ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia na kwotę minimum 30 000 Euro) oraz biletu powrotnego z Rosji (lub potwierdzenia zakupu tego typu biletu). Należy również pamiętać, że posiadana e-wiza do Rosji nie jest jeszcze gwarancją przekroczenia granicy. Ostateczną decyzję o naszym wjeździe do Rosji podejmie strażnik podczas kontroli granicznej – jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości (np. niezgodność z paszportem), możemy nie zostać wpuszczeni na teren Federacji Rosyjskiej i będzie to jak najbardziej zgodne z prawem.

 

Darmowa wiza do Rosji - co jeszcze warto wiedzieć

Jeśli posiadasz ważną tradycyjną wizę rosyjską nie ma potrzeby ubiegania się o e-wizę. Warto ponadto zaznaczyć, że uzyskanie wizy elektronicznej nie przedłuża ważności wizy tradycyjnej. Musisz także pamiętać, że e-wiza do Rosji, choć ważna jest 30 dni, uprawnia wyłącznie do jednorazowego wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej i przebywania na jej terytorium przez 8 dni. Jeśli planujesz wycieczkę do Petersburga z nieletnimi dziećmi, musisz ponadto pamiętać, że dla każdego z nich z osobna będzie trzeba składać wniosek o e-wizę do Rosji i każde z nich będzie musiało posiadać ubezpieczenie. Dodajmy do tego jeszcze, że jeśli wybierzesz opcję zwiedzania Rosji samochodem, musisz pamiętać o obowiązku posiadania dla niego Zielonej Karty.

 

Może być jeszcze łatwiej – zwiedź Petersburg bez wizy!

Bez wątpienia wprowadzona jakiś czas temu eWiza do Rosji eliminuje konieczność wizyty w konsulacie czy ambasadzie rosyjskiej, co jest znaczną oszczędnością czasu i nerwów dla turystów. To z pewnością również oszczędność pieniędzy, ponieważ jest ona wydawana za darmo. Może być jednak jeszcze łatwiej, szybciej i jeszcze bardziej bezproblemowo. Czy wiesz, że Petersburg możesz odwiedzić bez posiadania jakiejkolwiek wizy? Eliminuje to nie tylko konieczność wizyty w konsulacie czy wypełniania ciągnących się w nieskończoność „kilku prostych kroków” wniosku o e-wizę. Na bezwizowe zwiedzanie Petersburga będziesz mieć aż 3 doby (i to liczone od chwili przekroczenia kontroli granicznej!), więc bez problemu uda Ci się zwiedzić to niesamowite miasto.

Petersbug

By odwiedzić Wenecję Północy bez posiadania wizy wystarczy przypłynąć do niej (i wypłynąć z niej) promem, który jest nie tylko korzystniejszy cenowo niż niejeden samolot, ale również znacznie bardziej komfortowy niż np. podróż samochodem, nie wspominając już o atrakcjach dodatkowych, z których będziesz mógł skorzystać w czasie podróży. E-wiza do Rosji, choć teoretycznie łatwa w uzyskaniu, wymaga od Ciebie spełnienia wielu warunków i szczegółowego wypełnienia wniosku. Bezwizowe zwiedzanie Petersburga wymaga jedynie podróży promem, wykupienia biletu komunikacji miejskiej (City BusTour) oraz rezerwacji hotelu (który i tak musiałbyś rezerwować wybierając się do Petersburga w ramach e-wizy do Rosji). Nie musisz tu ponadto tak sztywno trzymać się terminów – decydujesz się na spontaniczny wyjazd, rezerwujesz prom i wybierasz się na wycieczkę. Prościej i przyjemniej się nie da! Więcej szczegółów na temat bezwizowego zwiedzania Petersburga znajdziesz na naszej stronie.

Promem bez wizy do Rosji