Dlaczego Petersburg nazywamy Wenecją Północy?

Dlaczego Petersburg nazywamy Wenecją Północy?

Petersburg to niesamowite miasto z klimatem, rozmachem i przepychem, których może mu pozazdrościć wiele europejskich stolic kultury. Jego położenie nad Zatoką Fińską zachwyca nawet najbardziej wymagających turystów. Tu bogactwo i rozmach spotykają się z historią, sztuką i przyrodą. To miasto wielu twarzy i wielu imion. Położony na kilkudziesięciu wyspach Petersburg nazywany jest często Wenecją Północy. Dlaczego?

 

Petersburg, czyli Wenecja Północy

Petersburg (Wenecja Północy) to miasto nad Zatoką Fińską, które znajduje się w delcie rzeki Newy. Bez wątpienia jest to miejsce niesamowitych dzieł architektury, zabytków, światowej sławy muzeów, zachwycających ogrodów oraz niezliczonych atrakcji turystycznych. To pełne uroku miasto, które kojarzy się jednak nie tylko z Białymi Nocami, niesamowitą architekturą i przepychem, ale również z niezwykłymi rozgałęzionymi kanałami, tworzącymi imponujący, ciągnący się kilometrami labirynt wodny. Bliskość wody sprawia, że miasto zyskuje urok i charakter, niczym w romantycznej Wenecji, co z resztą jest prawidłowym skojarzeniem, ponieważ system kanałów w Petersburgu wzorowany był właśnie na Wenecji. Co prawda nie przepłyniemy się tu raczej romantycznymi gondolami, jednak znajdziemy tu niezliczoną ilość ofert rejsów łodziami, łódkami i statkami po kanałach i rzekach tego pięknego miasta. Na szczególną uwagę zasługują również trzy główne malownicze kanały (Fontanka, Moika i Gribojedowa) oraz kilkadziesiąt mniejszych. Znajdują się tutaj ponadto setki mostów i kładek dla pieszych, które tworzą w tym mieście magiczny, niezapomniany klimat sprawiający, że człowiek traci na chwilę poczucie czasu i miejsca.

 

Wenecja Północy - zwodzone mosty w Petersburgu

Petersburg słynie z mostów, które łączą blisko sto kanałów i dopływów oraz kilkadziesiąt większych i mniejszych wysp tego niesamowitego miasta. Mostów różnego rodzaju w Petersburgu jest naprawdę bardzo dużo, przez co stanowią one istotną część jego infrastruktury. Trudno przejść tutaj choć kilkaset metrów bez przekraczania przynajmniej jednego mostu. Wiele z nich to wybitne dzieła inżynierii i arcydzieła architektury. Na szczególną uwagę zasługują mosty zwodzone, które każdej nocy są podnoszone, aby umożliwić żeglugę statkom, dlatego warto zwrócić uwagę, po której stronie miasta znajdujemy się przed podniesieniem mostu, w przeciwnym wypadku będzie trzeba poczekać do 5 rano, kiedy to mosty znów się opuszczają.

 

Miasto o włoskich korzeniach

Nie tylko system kanałów i mostów kojarzy się w Petersburgu z Wenecją. Na uwagę zasługuje również architektura, która w dużej mierze wzorowana była na dziełach najznamienitszych włoskich architektów. Wiele największych projektów budowlanych z XIX wieku powierzonych było właśnie włoskim projektantom. Dodać do tego należy również dzieła sztuki, które do dziś można podziwiać w petersburskich muzeach.