Galeria sztuki w Petersburgu – czym jest KGallery?

Galeria sztuki w Petersburgu – czym jest KGallery?

Wśród pięknych, wielkich muzeów na rosyjskiej mapie, trzeba też wspomnieć, że czasem najlepsze okazy można znaleźć w prywatnych zbiorach. A gdy mamy do nich dostęp, bez wahania powinniśmy je zobaczyć.

KGallery została założona w 2005 roku jako galeria sztuki w Petersburgu. Oparta jest na największej prywatnej kolekcji sztuki rosyjskiej i radzieckiej odszukiwana i gromadzona już od połowy lat 80. XX wieku. Zawiera arcydzieła rosyjskiej sztuki XIX-XX wieku, począwszy od akademickiej, wędrowców, artystów epoki srebra, awangardy po dziesiątki obrazów mistrzów okresu sowieckiego, a nawet unikatową kolekcję porcelany. W ostatnich latach do zbioru dołączyły też przykłady nieoficjalnej sztuki radzieckiej z lat 30. i 80. XX wieku. Dla każdego, kto interesuje się historią sztuki, czy sztuką samą w sobie, jest to świetne uzupełnienie muzealnych wystaw.

 

We współpracy z Muzeum Rosyjskim i Rosyjską Akademią Sztuki poza ukazaniem dorobku kulturalnego prywatnych kolekcji, oferują również wyjątkową okazję dla tych, którzy chcą poszerzyć domowe zbiory lub zostać kolekcjonerami unikatowych dzieł sztuki. Poza działaniami kulturalnymi i edukacyjnymi (jak spotkania, wykłady, kursy mistrzowskie z artystami i specjalistami), w ramach projektu „Stwórz własną kolekcję” galeria ma na celu zwiększenie świadomości o rosyjskiej sztuce. Dlatego duży nacisk kładą na poszerzanie wiedzy, kreowanie wystaw głównych rosyjskich artystów, a także tworzą cykle, przybliżające daną epokę czy kręgi artystyczne.

Jest to miejsce, które powinno się pojawić na mapie każdego miłośnika. A jeśli odnajdzie on w sobie szczyptę kolekcjonera, może nawet wróci do domu z jednym z dzieł.