Muzeum Ermitaż miejsce obowiązkowe na liście zwiedzania

Muzeum Ermitaż miejsce obowiązkowe na liście zwiedzania

Jedno z największych muzeów na świecie, którego po prostu nie można nie zwiedzić, będąc w Petersburgu. Mowa oczywiście o Ermitażu, który skrywa w sobie około 3 milionów eksponatów z całego świata. To niesamowita podróż do świata sztuki i historii, którą odbyć powinien każdy turysta odwiedzający Petersburg.

 

Muzeum Ermitaż – Petersburski Luwr

Jedną z największych atrakcji Petersburga jest Muzeum Ermitaż, którego wielkość i jakość zbiorów śmiało konkurować może nawet z Luwrem. Główną kolekcję muzeum znajdziemy w Kompleksie Głównym, w skład którego wchodzi 5 połączonych ze sobą budynków; Pałac Zimowy, Mały Ermitaż, Nowy Ermitaż, Stary Ermitaż i Teatr Ermitażu. Oprócz Kompleksu Głównego w Petersburgu znajdują się również dodatkowe budynki wystawowe, które należą do Ermitażu, w tym Budynek Sztabu Generalnego, Pałac Mienszykowa czy Muzeum Porcelany.

Co zobaczyć w Ermitażu?

Dzieł sztuki w Muzeum Ermitaż jest tak dużo, że nie sposób zobaczyć ich wszystkich w jeden dzień. Policzono, że poświęcenie choć minuty na jeden eksponat (i 10 godzin dziennie) to… 15 lat zwiedzania. Trzeba więc ograniczyć odrobinę poznawanie eksponatów. Możesz postawić na spontaniczność i podziwiać to, na co trafisz przypadkowo – to opcja idealna również dla tych turystów, którzy nie wiedzą, jaki rodzaj sztuki lubią najbardziej. Możesz oczywiście przygotować się również do zwiedzania Ermitażu wcześniej i zdecydować, które dzieła sztuki chcesz koniecznie obejrzeć. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą mapy muzeum (przy wejściu jest ona darmowa).

Kompleks główny Ermitażu ma trzy piętra. Na parterze znajdują się wystawy sztuki prymitywnej, eksponaty wschodnie, a także antyki klasyczne i egipskie. Na pierwszym piętrze podziwiać można eksponaty należące do rodziny carskiej, salę rycerską, a także sztukę rosyjską i europejską, w tym dzieła Leonarda Da Vinci, Michała Anioła, Rafaela, Rubensa czy Rembrandta. Na drugim piętrze znajdziemy natomiast eksponaty z Azji oraz Bliskiego Wschodu, a także sale z monetami oraz medalami.

Bilety do Ermitażu

Każdy, kto chce zwiedzić Muzeum Ermitaż, może kupić bilety tego samego dnia w kasie biletowej, jednak tu trzeba liczyć się z dość dużą kolejką. Z opcji tej korzystają przede wszystkim osoby, którym przysługują zniżki lub darmowe wejścia, ponieważ tylko w ten sposób można je udokumentować. Darmowy wstęp dotyczy np. studentów – wystarczy okazać w kasie legitymację studencką, a można otrzymać darmowy bilet. Bilety do Ermitażu można również kupić w specjalnych automatach, które znajdują się na patio Pałacu Zimowego - zwykle nie ma do nich kolejek, więc można oszczędzić sporo czasu, ale nie można w tym przypadku skorzystać z żadnej zniżki. Ostatnia opcja to zamówienie biletów do Ermitażu online, na stronie internetowej muzeum, jednak wówczas należy pamiętać, że należy wejść do muzeum przez inną bramkę.