Petersburg miasto 40 wysp

Petersburg miasto 40 wysp

Petersburg jest bez wątpienia miastem, które wzbudza zachwyt turystów z całego świata. Przez wielu nazywany jest drugą stolicą Rosji, a także Wenecją Północy lub Miastem 40 Wysp. Nie sposób odwiedzić ich wszystkich w czasie jednej wycieczki, jednak zdecydowanie warto odwiedzić choć kilka z nich.

Miasto 40 Wysp

Petersburg położony jest nad Zatoką Fińską, w delcie rzeki Newy. W skład jego terytorium wchodzą 42 wyspy, które rozdzielone są przez wąskie kanały i rzeki, stąd między innymi właśnie określenia: Miasto 40 Wysp czy Wenecja Północy. Petersburskie wyspy połączone są ze sobą i ze stałym lądem zapierającymi dech w piersiach mostami, w taki sposób, że pozornie tworzą się dwie strony stałego lądu wzdłuż brzegów Newy. Część wysp jest ponadto wyraźnie oddzielonych od pozostałej części terytorium miasta, co jeszcze bardziej podkreśla ich wyjątkowy charakter lub historię.

Wyspy Petersburga

Jeszcze pod koniec XIX wieku w obszarze tym było aż 101 wysp, jednak część oddzielających je kanałów do dzisiejszych czasów wyschło lub zostało zasypanych. Dziś Miasto 40 Wysp, choć z mniejszą ilością kanałów, dalej zachwyca swoim niesamowitym urokiem. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza pięć wysp Petersburga:

Wyspa Wasilewska

Największa wyspa Petersburga, której powierzchnia wynosi blisko 11 m2. Usytuowana jest w samym sercu Miasta 40 Wysp i to bez wątpienia jedna z piękniejszych wysp w Petersburgu, a także miejsce, gdzie znajdziemy prestiżowe instytucje i budynki, w tym między innymi Uniwersytet Petersburski, Budynek Giełdy, Pałac Mienszykowa i Kunstkamerę.

Wyspa Krestovsky (Wyspa Krzyża)

Znajdziemy tu liczne obiekty sportowe, a także cieszący się zainteresowaniem turystów z dziećmi park rozrywki Divo Ostrov oraz delfinarium, gdzie nie tylko można obejrzeć niesamowite pokazy delfinów i innych zwierząt morskich, ale również można skorzystać z możliwości pływania z delfinami.

Wyspa Yelagin

To najmniejsza z wysp Kirov. Największą atrakcją wyspy Yelagin jest w pewnością niesamowity neoklasycystyczny pałac, a także imponujący park, w którym znajdziemy piękne jeziora, po których można pływać łódkami. Z zachodniego krańca wyspy można obserwować ponadto przepiękne zachody słońca nad Zatoką Fińską.

Wyspa Kamienna

To jeden z najbardziej malowniczych i najmniej zatłoczonych zakątków Petersburga. Przede wszystkim Wyspa Kamienna jest idealnym miejscem na spokojne spacery po pięknych parkach oraz odkrywanie i podziwianie wybitnych skarbów architektury, jak np. teatr Kamennoostrovskiy czy Dwór Połowiecki.

Wyspa Aptekarska

Miejsce, w którym znajdziemy malowniczy Petersburski Ogród Botaniczny. Pierwotnie wyspa miała zaopatrywać Miasto 40 Wysp w zioła lecznicze, jednak znajdziemy tutaj również niesamowite i rzadkie gatunki roślin morskich i ponad 7500 gatunków roślin z całego świata. Oprócz Ogrodu Botanicznego na uwagę zasługuje tu także wieża telewizyjna z platformą widokową, z której można podziwiać całe miasto.