Płyniemy do Petersburga  - port w Helsinkach

Płyniemy do Petersburga - port w Helsinkach

Rejs promem z Helsinek do Petersburga to jedna z najchętniej wybieranych przez turystów tras morskich. Port w Helsinkach należy do czołówki najbardziej uczęszczanych portów w całej Europie. W stolicy Finlandii zdecydowanie warto zatrzymać się choć na chwilę, by zobaczyć jej największe atrakcje turystyczne.

Port w Helsinkach
Bez wątpienia port w Helsinkach należy do najbardziej uczęszczanych portów morskich w Europie. To największy port w Finlandii, w którym realizowany jest zarówno ruch towarowy, jak i pasażerski. Oferuje regularne połączenia między innymi ze Sztokholmem, Petersburgiem i Tallinem. Wielu turystów to właśnie Helsinki wybiera na swój port startowy planując wycieczkę do Petersburga. Do portu w Helsinkach można łatwo dotrzeć z centrum miasta. Wystarczy 25 minut spokojnym spacerem lub krótka podróż tramwajem. 

Co warto zwiedzić w Helsinkach?
Stolica Finlandii jest najdalej wysuniętą na północ stolicą w Unii Europejskiej. Wiele osób twierdzi, że Helsinki przypominają nieco sam Petersburg, dlatego odwiedzając port w Helsinkach, warto zobaczyć największe atrakcje turystyczne tego miejsca. 

Miasto można zwiedzić pieszo lub korzystając z komunikacji publicznej. Stolica Finlandii jest niewielka, jednak z pewnością warto zatrzymać się tutaj, by odrobinę pozwiedzać. Już przy samym porcie przywita nas oryginalna rzeźba Bad Bad Boy, która turystów szokuje i intryguje jedocześnie. Do głównych atrakcji Helsinek należą: 

- Plac Senacki, gdzie znajdziemy pomnik cara Aleksandra II oraz neoklasycystyczną katedrę luterańską o fundamentach w kształcie greckiego krzyża, która należy do najbardziej rozpoznawalnych budynków w Helsinkach. Warto zaznaczyć, że wzorowana była ona na petersburskiej cerkwi św. Izaaka.

- Kościół wykuty w skale Temppeliaukio, czyli jeden z najpopularniejszych obiektów architektonicznych w całej Finlandii i jednocześnie jeden z najpiękniejszych nowoczesnych kościołów na świecie.

- Twierdza Suomenlinna, która została zbudowana przez Szwedów w XVIII wieku i została wpisana na listę UNESCO.

- XIX wieczny park Kaivopuisto, gdzie odpoczniemy od zgiełku miasta i nacieszymy oczy pięknem przyrody.

Godnym zobaczenia symbolem Helsinek jest bez wątpienia również Dworzec PKP-Helsinki Centralne, którego architektura z pewnością robi wrażenie. Jeśli zostanie nam odrobina czasu, warto ponadto udać się na spacer ulicami Helsinek, gdzie w bardzo ciekawy sposób historia miesza się z nowoczesnością.