Poznaj bliżej dzielnice Petersburga

Poznaj bliżej dzielnice Petersburga

Petersburg jest drugim pod względem wielkości miastem w Rosji. To miejsce z bogatą historią, które jest niezwykle atrakcyjne turystycznie. Jakie dzielnice Petersburga zasługują na szczególną uwagę? 

Dzielnice Petersburga 
Petersburg administracyjnie dzieli się na 20 stref (części) i jest największym po Moskwie ośrodkiem gospodarczym, kulturowym oraz naukowym w Rosji. Strefy Petersburga to: admirałtiejskij, centralnyj, krasnogwardiejskij, krasnosielskij, frunzienskij, kalininskij, kirowskij, kołpinskij, kronsztadskij, kurortnyj, łomonosowskij, moskowskij, niewskij, pawłowskij, pietrodworcowyj, pietrogradskij, primorskij, puszkinskij, wasileostrowskij i wyborgskij. 

O dzielnicach Wenecji Północy i ich atrakcjach można opowiadać długo. W tym artykule opiszemy dwie dzielnice Petersburga, które naszym zdaniem należą do najbardziej atrakcyjnych turystycznie.

Zwiedzanie Petersburga – dzielnica Centralna    
Dzielnica Centralna stanowi główny punkt tego pięknego miasta. Spotkać w niej można najważniejsze atrakcje turystyczne Petersburga, a wśród nich m.in. błękitny Sobór Smolny, Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego, a także pokryty złotem Sobór Św. Izaaka i Zamek Michajłowski. Przebiega tutaj również główna ulica miasta – Newski Prospekt. To jedna z najbardziej luksusowych ulic, nie tylko w Petersburgu, ale również w całej Rosji, będąca głównym ośrodkiem życia rozrywkowego miasta. Zwiedzając tę dzielnicę Petersburga spotkać można wiele wyniosłych kamienic i przepięknych zabytków. Do najważniejszych z nich zaliczyć można Admiralicję, Ermitaż, Gostinnyj Dwor, Kościół Ormiański i Pałac Woroncowa. Warto zobaczyć również tutaj Pomnik Katarzyny II, Sobór Aleksandra Newskiego oraz Sobór Kazański. 

Petersburg – dzielnica Wasiljewska 
Kolejną z wartych uwagi dzielnic Petersburga jest Wyspa Wasiljewska. Życie wyspy skupia się przede wszystkim w jej wschodniej części – Striełce. Znaleźć tam można wiele eleganckich budynków i interesujących muzeów, w tym Muzeum Marynarki Wojennej oraz Muzeum Zoologiczne. Warto również zwrócić uwagę na Wielki Prospekt, Sobór św. Andrzeja oraz Akademię Sztuk Pięknych. W dzielnicy tej znajduje się także Most Lejtnanta Schmidta - pierwszy stały most na Newie. Na wyspie odwiedzić można ponadto Letni Ogród, będący niezwykle romantycznym miejscem Petersburga.